Jant Seçimi Nasıl Yapılır?

Kolayoto Jant Seçim Rehberi

Jant; araçlarda lastiklerin içerisinde yer alan metal bölümdür. Aracınızın olmazsa olmazı jantlar aracın yürüyen aksamının önemli parçaları olduğu kadar aracınıza görsellik kazandıran en önemli parçalarından biridir.
Bu nedenle jant seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususları KolayOto Jant Seçim Rehberinde kolayca bulabilirsiniz.

 

 

Uygun jant seçiminde ilk aşamada bilinmesi gerekenler “Jant çapı, PCD,  Offset” değerleridir.

Jant çapı, flanşların iç kısımlarından merkezden noktadan geçecek düz bir doğrultuda ölçülen değerdir. Santimetre cinsinden ölçülen değer 2.54 cm’ e bölünerek inç olarak hesaplanabilir.

PCD, karşılıklı bijonlar arasındaki uzunluk değeridir. Offset, jant göbeğinin montaj yüzeyinden, merkez eksene olan mesafedir. Jant içeriklerinde offset değeri ET veya IS olarak ifade edilir. Jant üretimlerinde üç çeşit offset tipi vardır. Bunlar; negatif, sıfır, pozitif offsetlerdir.


Görselde offsetlerin farklarını görebilirsiniz.

 

Jant seçiminde diğer önemli bir konu bijon sayısıdır. Araç modeline göre bu sayı değişkenlik göstermektedir. Uygun bir jant için öncelikle aracınızın üzerindeki jantlarda kaç bijon olduğunu bilmelisiniz.

                                              4 BİJON
                                                     5 BİJON

Bijon aralıkları (PCD) görseldeki mesafe arasında kalan uzunluktur.  

Örn; Kormetal Km793 Bd Shıne 5.5X13 Pcd 4X100 Et 28 13 inç Jant (PCD değeri 100mm’dir)

Örnek ürün tanımı ve görseline göre ;
• Jant genişliği 5.5 inç
• Jant çapı 13 inç
• Offset ET 28
• Bijon sayısı 4
• PCD (Bijon aralığı) 100mm